המגזין

מפתח חיפוש אבני חן – מצא את האבן שלך

סוגי אבנים :

אבנטורין Aventurine

צבע: ירוק, כחול, כתום.

דרגת קושי: 7

מקור: ברזיל, הודו, רוסיה, אוסטרליה, דרום-אפריקה.

ממשפחת אבני הקוורץ. מקור השם Aventurescence שפירושו הבזקים, על שם הנצנוצים הנראים באבן.

אבן האבנטורין זכתה להערכה מיוחדת בסין הקדומה בה נהגו לפסל את דמויות הקיסרים ולעטר בה מקדשים.

נחשבת לאבן מביאה מזל, מרגיעה ומאזנת. מגבירה את יכולת הביטוי והיצירתיות, מעניקה השראה  ומחזקת את הביטחון העצמי. מגינה על הרגש ומאפשרת פתיחות לב. מסלקת אנרגיות שליליות ומביאה תחושה של אושר.

מסייעת לגוף בחילוף חומרים ועוזרת לטיפול בבעיות באברי המין, בלב, בשרירים ובמערכת העצבים.

האבן נחשבת טובה למי ש"לוקח את החיים בקלות", למי שמתחיל בקריירה חדשה או ברומן חדש. מומלץ להחזיק בה בבית, בעבודה או להניחה על הגוף במקום בו קיים כאב או מתח.

נחשבת כאבן טובה במיוחד לילדים.

אבנטורין ירוק מתאימה במיוחד לבני מזל טלה ודלי.

אבן שמש  Sun Stone

צבע: כתום חום עם ברק מטאלי.

דרגת קושי: 6 – 6.5

מקור: רוסיה, ארה"ב, נורווגיה והודו.

התגלתה והוגדרה לראשונה בתחילת שנות השמונים. שמה על שם הצבעים הזוהרים הבוהקים ממנה המזכירים את אור השמש.

נחשבת לבעלת השפעה על נפשו של האדם, מעודדת אופטימיות ומגבירה את החוכמה. מחזקת את כוח הרצון ומשפרת את כושר הראיה. מביאה אושר ושימחה לעונד אותה.

אגת  Agat

צבע: כל הצבעים.

דרגת קושי: 6.5 – 7

מקור: הודו, סין, ארה"ב, מדגסקר, ברזיל, אורוגואי.

קבוצת אבנים ממשפחת הקוורץ המאופיינת בצורות שונות ובמגוון רב של צבעים.  סוגים מסוימים של אגת מעוטרים בפסי צבע, לעיתים לרוחב האבן, לעיתים בתוכה. אצל אחרים ניתן למצוא במרכז האבן חלל עם גבישים מחודדים או חללים בעלי דפנות מעוגלות.

האגת (הכחול) נקראת בתנ"ך "שבו", אחת מאבני החושן של הכהן הגדול, מסמלת את שבט נפתלי.

בעת העתיקה נהגו הבבלים, היוונים ועמים אחרים ליצור ממנה תכשיטים ולהשתמש בה לצורכי ריפוי. הרומאים האמינו כי האבן מביאה עושר, מעוררת יצירתיות, מחזקת את הביטחון ומגבירה את אומץ הלב.

סוגים שונים של אבני אגת נקראים על שם מקומות מהם הגיעו או על שם צורתן המיוחדת.

להלן מספר סוגים של אבני אגת ותכונות ייחודיות המיוחסות להם:

אגת בוצוואנה  Botwana Agate – אבן בצבע אפור או ורוד עם פסים לבנים או חומים. מחזקת את כוחו של האדם ומשפרת את בטחונו העצמי. מעודדת יצירתיות, מרגיעה רצון לשליטה מופרזת ומדכאה רגשות כעס, תסכול ובדידות. משפרת יציבות ושיווי משקל, עוזרת לפעילות סדירה של מערכת העצבים. עוזרת לגמילה מעישון.
מתאימה במיוחד לבני מזל עקרב.

אגת בלו-לייס   Blue Lace Agate – אבן כחולה עם פסים בגוון לבן תכלת. מרגיעה ומטהרת, משפרת את יכולת הביטוי ומקלה על רגשות תסכול. עוזרת לטיפול בבעיות בבלוטת התריס.
מתאימה במיוחד לבני מזל דגים.

אגת טורטלה  Turritella Agate  – אבן חומה הדומה לעור של נחש. מאזנת אגו מנופח או פגיע מידי, עוזרת לנטרול פחדים וטראומות ילדות, מגנה על אנשים פגיעים במיוחד ומביאה שפע. עוזרת לטיפול בבעיות קיבה ומעיים ומסיעת לגוף בחילוף חומרים.
מתאימה במיוחד לבני מזל סרטן ודלי.

אגת כחול – סופגת מהגוף כעסים, פחדים, דאגות ורגשות אשמה. מחזקת נפשית, מרגיעה  ומעניקה אומץ וביטחון עצמי. האבן מחזקת את הקשרים של האדם אל הקרובים אליו, משפרת את תפקוד המערכת החיסונית בגוף ומסייעת להתבטא בכתב ובעל-פה.
אגת כחול מתאימה לבני כל המזלות.

אגת מוס  Green Moss Agate – אבן ירוקה בתוכה גופים הנראים כמאובני צמחים. מרגיעה, מגינה מפני מחלות לב, מחזקת את יכולת השכנוע ומגבירה את תחושת הדימוי העצמי. משפרת את תפקוד המערכת החיסונית בגוף ומסייעת בחילוף חומרים.
מתאימה במיוחד לבני מזל בתולה.

אוניקס  Onyx

צבע: שחור, לבן, אפור,ירוק, כתום.

דרגת קושי:  7

מקור: הודו, סין, ארה"ב, יפן, מדגסקר, ברזיל, אורוגואי.

קבוצת אבנים ממשפחת הקוורץ. נקראת בתנ"ך "שוהם", אחת מאבני החושן של הכהן הגדול המזוהה עם השבטים אפרים ומנשה.

האוניקס מתאפיינת בקווי אורך ישרים בצבעים שונים והאבן הפופולרית ביותר האוניקס השחורה. מקור השם קשור כנראה למיתולוגיה היוונית בה מסופר על אומן שפיסל באבן את ידיה של ונוס, מעשהו עורר את זעמם של האלים ואלו הפכו את ציפורני הפסל לאבן שחורה. אוניקס ביוונית פירושו "ציפורן".

מלבד אבן חן לתכשיטים משמשת גם ליצירת חפצי אומנות ולפיסול.

לאוניקס מייחסים יכולת ריפוי וטיפול בבעיות של מח העצם, סיוע בספיגת ויטמינים ומינרלים ושמירה על איזון הורמונלי. מגבירה את השליטה העצמית, עוזרת להתמודד עם פחדים, לחצים  וקבלת החלטות. מחדדת את החושים ומגבירה את השליטה. עוזרת לשינה טובה ומביאה שלווה. מקלה על פרידות רומנטיות.

אוניקס שחור מתאימה במיוחד לבני מזל אריה ובתולה.

אופל  Opal

צבע: לבן, שקוף, אדום, כחול, שחור (עם השתקפות של ספקטרום הצבעים).

דרגת קושי:  5.5 – 6

מקור: אוסטרליה, תאילנד, יפן, מכסיקו, ברזיל, גואטמלה, הונדורס .

אבן אמורפית המיוחדת באפקט "משחק הצבעים" המופיע בה. ככל שאפקט זה חזק יותר האבן תיחשב לנדירה ויקרה יותר. מופיעה בטבע בסלעים וולקאנים, בסלעי משקע ולעיתים אף בעצמות מאובנים . בשל הביקוש הרב מיוצרות כיום אבנים סינתטיות עם מראה ותכונות דומות.

השם אופל מקורו בכתבי הסנסקריט ופירושו "אבן יקרה". נקראת בתנ"ך "לשם", אחת מאבני החושן של הכהן הגדול המסמלת את שבט דן.

תרבויות עתיקות במזרח ראו בה אבן קדושה ומסתורית. "אבן האלים". בשבטים אינדיאנים היא נחשבה לאבן החזון של מרפא השבט בעוד במקומות אחרים דבקו בה אמונות שליליות לפיהן היא עלולה להשפיע על מזלו ומזגו של העונד אותה.

האופל רגישה לפגיעות חיצוניות ויש לשומרה בתנאי לחות הרחק ממקורות חומציים, סבון, קרם, בושם וכדומה.

גם היום מיוחסות לאבן סגולות פיזיות ונפשיות רבות. מעשירה את הדמיון ומעודדת יצירתיות. מחדדת את האינטואיציה ומעוררת השראה. מחזקת את הזיכרון , מסייעת לטיפול בבעיות עיניים ומערכות עיכול ומקלה על הלידה. מחזקת ומעמיקה מערכות יחסים אישיות ועסקיות ומסיעת לצאת מדיכאון וממצבי ייאוש. מעוררת אהבה ותשוקה, מעודדת ספונטניות ומקלה על נשים בלידה.

האופל מתאימה במיוחד לבני מזל מאזניים ועקרב.

אושן קוורץ  Ocean Quartz

צבע: כחול, ירוק.

דרגת קושי:  7

מקור: רוסיה, יפן, מכסיקו, ברזיל, מדגסקר, ארה"ב, אפריקה וסין.

מקבוצת המינרל קוורץ. אבן חן חדשה יחסית ומבוקשת מאד. שמה ניתן בשל צבעה הכחול טורקיז עד שקוף.

לאושן קוורץ מיוחסת יכולת להגברת אנרגיה וחיזוק מערכת החיסון. מבחינה רגשית עוזרת האבן לבטא רגשות מודחקים, להתבטא ולהביע דעה וליצור קשר עם הזולת.

מבחינה פיזית משמשת לטיפול בבעיות דם ואיזון הליך חילוף החומרים בגוף.

איוליט (קורדוריט)  Iolite

צבע: סגול שקוף, צהבהב.

דרגת קושי:  7 – 7.5

מקור: הודו, סרילנקה, מדגסקר, טנזניה, ברזיל, זמביה.

מאבני החן השקופות היפות ביותר. תרגום שמה מיוונית "סגול-כחול". דמיונה הרב לאבן הספיר העניק לה את השם "ספיר המים" (Water Sapphir). הויקינגים יחסו לאבן כוחות ניווט והטמינו אותה במצפניהם.

כדי להפיק מהאבן את הצבעים המיוחדים לה יש ללטשה במדויק אחרת תתקבל אבן שקופה או שחורה.

לאבן מיוחסות תכונות אנרגטיות. היא מחזקת את הביטחון העצמי ומביאה ליכולת בין-אישית טובה. מאפשרת למחזיק בה להוביל ולהנהיג אחרים ומעניקה זווית ראיה רחבה.

מסייעת בסילוק רעלים מהגוף. יש הטוענים כי ניתן בעזרתה להיגמל מהתמכרות לאלכוהול.

אם הפנינה Mother of Pearl

צבע: לבן, קרם, ורוד, צהבהב, שחור, אפור, סגול.

דרגת קושי: 2.5 – 5

מקור: אוסטרליה, הודו, סרילנקה, אינדונזיה, סין, יפן, אפריקה, מרכז אמריקה.

כינוי לאבני חן אורגניות שמקורן בצדפים וקונכיות ים מעובדות. האבן דומה בהרכבה לפנינה (ראה: פנינה Pearl). מופיעה בשלל צבעים, לעיתים בגוון מתכתי ומעובדת בשלל צורות.

משמשת גם לגילוף תבליטים המשובצים בתכשיטים (ראה: קמאו  Cameo).

תכשיטים, כלים ורהיטים בהם שובצה אם הפנינה נמצאו בקברי פרעונים שבמצריים והם סימלו ככל הנראה מעמד ויופי. כלים ותכשיטים דומים נמצאו גם במרכז אמריקה, בעתיקות המאיה והאינקה ובמזרח הרחוק. בעת מסחר הם שימשו כתחליף לכסף מזומן וסימלו את כוחו ועושרו של המחזיק בהן. יורדי ים החזיקו בהן להגנה מפני סערות.

לאם הפנינה מיוחסת השפעה חיובית על אנרגיית הצמיחה וההתחדשות שלנו. הן מנחות את האוחז בהן ומכוונות אותו להגשים את חלומותיו ולהשיג את מטרותיו. הן מסייעות בקבלת החלטות ויוצרות אוירה של רוגע ושלווה. נחשבות לסמל היופי ומחזקות בעיקר תכונות נשיות.

אם הפנינה מסייעת לטפל בבעיות של שמיעה ותפקוד של מערכת העצבים ובמקרים של חוסר סידן. היא משפרת את ספיגת הויטמינים בגוף, מגנה על השרירים וטובה לחיזוק עצמות.

אם הפנינה מתאימה במיוחד לבני מזל דגים וסרטן.

 

 

אמטיסט  Amethyst

צבע: סגול כהה או שקוף.

דרגת קושי:  7 – 7.5

מקור: אפריקה, ברזיל, אורוגואי, בוליביה , מכסיקו, הודו, אוסטרליה, רוסיה.

אבן קוורץ יקרה ומבוקשת. בשימוש האדם מזה אלפי שנים בשיבוץ ועיטור תכשיטים. מתהווה בטבע במושבות של גבישים וגושים בגדלים שונים.

מופיעה בתנ"ך בשם "אחלמה", אחת מאבני החושן של הכוהן הגדול המסמלת את שבט גד.

ביוונית פירוש שם האבן: "מונעת שיכרות".

עפ"י המיתולוגיה היוונית זעם אל היין דיוניסוס על אהובתו האלה דיאנה שנטשה אותו וחיפש לנקום בה.  הוא נתקל בנערה היפה אמטיסט שהותקפה קודם לכן ע"י חיות טורפות, האלה דיאנה שבאה לעזרתה הפכה אותה לאבן. דיוניסוס בזעמו שפך יין על גופה המאובן וצבעו הפך לסגול.

מכאן האמונה כי האבן טובה למניעת אלכוהוליזם ולטיפול בהתמכרויות אחרות.

האמטיסט מסייעת להתחבר לממד הרוחני של האדם וכך עוזרת לו להבין את הדרך הנכונה. מרגיעה מאד ומאפשרת סבלנות וסובלנות. עוזרת להתגבר על רגשות צער ופחדים. מקלה על כאבי ראש, עוזרת להירדם ולשינה עמוקה, מסלקת חלומות רעים ועוזרת לצאת מהמיטה בבוקר.  מחדדת את המודעות ומחזקת את הזיכרון. מעוררת השראה ויצירתיות ולכן מומלצת לעוסקים באומנות. סופגת קרינה ומגינה מפני מכשירים פולטי קרינה. לנאהבים מומלץ להעניק את האבן אחד לשני  על מנת לחזק את הקשר והמחויבות ההדדית. אבן אמטיסט המונחת בבית תשמש קמיע נגד גנבים.

האמטיסט מתאימה במיוחד לבני מזל דלי, גדי, ודגים.

אמרלד  Emerald

צבע: ירוק.

דרגת קושי:  7.5 – 8

מקור: אפריקה, ברזיל, קולומביה, הודו, אוסטרליה, רוסיה.

מאבני החן היקרות והנערצת ע"י האדם מזה אלפי שנים. צבעה המיוחד נובע ממינרל הכרום המצוי בה. ידועה גם בשמות "איזמרגד" או "בריל ירוק". מקור השם מפרסית ומשמעותו ירוק. היוונים הקדמונים הקדישו את האבן לאלה ונוס והאמינו שבכוחה להעניק המשכיות, ביטחון ואהבה. במזרח האמינו כי האבן מחזקת את הזיכרון משפרת את יכולת החשיבה וחיזוי העתיד. במצרים העתיקה סימלה פוריות. נקראת בתנ"ך "ברקת", אחת מאבני החושן של הכהן הגדול  המסמלת את שבט לוי.

גבישי אמרלד הנמצאים בטבע הם לרוב בעלי צבע לא אחיד ומלאי תכלילים.  האבן ידועה בדרגת קושי גבוהה אך עם רמת קשיחות נמוכה ולכן עשויה להיסדק אפילו ממכה קלה.

לאבן מיוחסות יכולות ריפוי חזקות בבעיות הקשורות בלב, בריאות, בעמוד השדרה ובשרירים. היא נחשבת טובה לחיזוק מוטיבציה, לרגיעה והקלה, מחזקת את האופטימיות ומסייעת לקבלת החלטות נכונות. מגבירה את היכולת לתת ולקבל אהבה ואת הרגישות בין בני זוג. עוזרת להשתחרר מטראומות נפשיות ומסייעת לעבור שינויים בקלות. מחזקת את הזיכרון ומסייעת לאינטואיציה להבחין בין אמת לשקר.

האמרלד מתאימה במיוחד לבני מזל שור, תאומים, מאזניים, עקרב ודגים.

אקווה מרין  Aquamarine

צבע: תכלת ירקרק (עד חסר צבע).

דרגת קושי:  7.5

מקור: ברזיל, רוסיה, מדגסקר, מוזמביק, זמביה, ניגריה, בורמה.

מאבני החן המבוקשות בעולם. דומה בהרכבה לאמרלד מקבוצת אבני הבריל. לאבן תכלילים הפונים לכיוון אחד וצורתם כטיפות גשם. מקור שמה "מי-ים" משום שסימנה ככל הנראה לקדמונים את יופיו וכוחו של הים. מכונה גם "אזמרגד כחול"  או "אבן הגבורה". בתנ"ך נקראת "תרשיש", אחת מאבני החושן של הכהן הגדול המסמלת את שבט אשר.

האקווה מרין נחשבת כמסייעת לטיפול בכאבי ראש, עיניים, גרון ובטן ומקלה על כאבי שיניים.

לאבן מיוחסות סגולות מיסטיות רבות והיא נחשבת לאבן מאזנת ברובד הנפשי והפיזי. משרה רוגע, מחלישה מתחים ומפחיתה חרדות ופחדים. מעודדת פעילות מנטלית ומגבירה את היצירתיות. מעניקה הגנה לנוסעים באוויר או בים. מחזקת את הקשר וההבנה בין בני זוג המעניקים את האבן זה לזו. מגבירה עוצמה אישית ומאפשרת לאדם להתמודד טוב יותר עם תפקידים בהם נדרשת סמכותיות ופיקוד. האבן מסמלת אושר, אהבה, תקווה ואומץ.

האקווה מרין מתאימה במיוחד לבני מזל טלה, תאומים, דגים, מאזניים, עקרב ודלי.

ג'ספר Jasper

צבע: כל הצבעים.

דרגת קושי:  6.5 – 7

מקור: רוסיה, הודו, ארה"ב, איטליה, מצרים, צ'כיה, ברזיל, קנדה, גרמניה, אוסטרליה.

קבוצה נפוצה של אבני קוורץ המכילה מינרלים רבים היוצרים באבן מגוון צורות בצבעים אטומים (שאינם שקופים). שימשה בעת העתיקה לגילוף סמלים וקמעות. האינדיאנים האמינו בכוחה להוריד גשם ולעזור במציאת מקורות מים.  בתנ"ך נקראת "ישפה", אחת מאבני החושן של הכהן הגדול המסמלת את שבט בנימין.

נחשבת לאבן מחזקת המעודדת התמדה והמשכיות. מגבירה ערנות וזהירות ועוזרת להתמודד עם מצבי לחץ. טובה לטיפול בבעיות הקשורות לחלל הבטן ולבעיות עור. מעניקה חוסן פיזי וכוח סיבולת.

האבן מופיעה בשלל צבעים ודוגמאות ומחולקת למספר מינים המכונה כל אחד על שם המראה המאפיין אותה. להלן מספר דוגמאות ותכונותיהן הייחודיות:

ג'אספר אדום Red Jasper   אבן בגוון חום אדמדם. עוזרת בחיי המין והאהבה. מגנה על רגשות ומסייעת בהליכי קבלה עצמית ומפחיתה בהרגשת אשמה והענשה עצמית. ניתן להיעזר בה לזכור חלומות.

מתאימה במיוחד לבני מזל שור.

ג'אספר חום/צהוב  Brawn/Yellow Jasper – נחשבת לאבן המאזנת את ההורמונים בגוף. מסייעת להימנע ממעורבות רגשית עם אנשים בעלי השפעה שלילית.

מתאימה במיוחד לבני מזל אריה ועקרב.

ג'אספר פיקצ'ר  Picture Jasper – אבן בצבעי חום עם מגוון דוגמאות ואיורים. נחשבת כמסייעת להערכה מחודשת במצבים קשים ועוזרת להימנע מטעויות.

מתאימה במיוחד לבני מזל טלה ובתולה.

גרנט Garnet

צבע: כל הצבעים.

דרגת קושי: 7 – 7.5

מקור: הודו, סרילנקה, ארה"ב, ברזיל, מדגסקר, אפריקה, רוסיה.

אבן חן מבוקשת מזה אלפי שנים ומקודשת בעולם הקדום. מופיעה במגוון צבעים של אדום, ירוק, חום, ורוד, כתום, שחור ועוד. גרנט אלמנדין הוא הנפוץ ביותר וצבעו אדום כהה עד חום סגלגל. משמעות שמה בלטינית "רימון", יתכן על שם אחד הצבעים המזוהה עם האבן או בשל צורת התגבשותה הכדורית. בגרנט עשויים להופיע תכלילים מיוחדים המעניקים לאבן ברק זוהר.

עמים עתיקים יחסו לה כוחות הגנה וריפוי.  בתנ"ך נקראת "נופך", אחת מאבני החושן של הכהן הגדול המסמלת את שבט יהודה.

הגרנט נחשבת לאבן המחזקת את האנרגיה המינית ומסייעת לטיפול בבעיות הורמונליות ובבעיות גיל המעבר. מחזקת את הגוף בעת החלמה ממחלה וטובה לטיפול בבעיות לחץ דם, דלקות פרקים וכאבי גב. משפרת את הדימוי העצמי, מנטרלת פחדים וביישנות ומגבירה את הקשר שבין מקבל האבן למעניק אותה. נחשבת לאבן המושכת הצלחה ושפע, מעוררת אופטימיות ומביאה מזל.

הגרנט מתאימה במיוחד לבני מזל אריה, בתולה, גדי ועקרב.

טורמלין Tourmalin

צבע: כל הצבעים.

דרגת קושי: 7 – 7.5

מקור: סרילנקה, ארה"ב, ברזיל, רוסיה, בורמה, קניה, אפגניסטן, מדגסקר, מוזמביק, טנזניה.

אבן חן המופיעה במגוון רב של צבעים. האבנים מתגבשות בצורת מוטות, חלקם בצבע אחיד, אחרים במספר צבעים. תכונות האבן מיוחסות לה על פי צבעה:

טורמלין ורוד  Pink Tourmaline:  מרגיעה ומשרה נינוחות, מחזקת יצירתיות ויכולת הבחנה, מפיגה רגשות כעס ומסייעת לסלוח, מחזקת יכולת תקשורת ותחושת הערך העצמי.

מתאימה במיוחד לבני מזל אריה.

טורמלין ירוק  Green Tourmaline:  מרגיעה ומאזנת, מגבירה את יכולת הקשר עם הסביבה ומחזקת את הכריזמה, מעוררת יצירתיות והשראה, מגבירה את האנרגיות הגבריות ומסייעת לטיפול בבעיות פסיכולוגיות הקשורות לדמות האב, מחזקת את מערכת החיסון בגוף ומסייעת לטיפול בבעיות לב.

מתאימה במיוחד לבני מזל גדי ואריה.

טורמלין כחול  Blue Tourmaline:  מרגיעה וממקדת את האוחז בה להשגת מטרותיו, מאפשרת לאדם לחיות בהרמוניה עם עצמו ועם אחרים, מסייעת לטיפול בבעיות נשימה.

מתאימה במיוחד לבני מזל מאזניים.

טורמלין שחור  Black Tourmaline:  בעלת אנרגיית הגנה חזקה במיוחד הסופגת את האנרגיות השליליות. מחזקת את הגוף, מעודדת יצירתיות, יציבות רגשית, שליטה ומשמעת עצמית. מסייעת לטיפול בדיסלקציה ומחלות לב. מומלץ שלא להניחה לאור השמש.

מתאימה במיוחד לבני מזל גדי.

טורמלין שקוף  Clear Tourmaline:  מחזקת את הזיכרון ואת יכולת הריכוז, מנטרלת פחדים, מונעת הרס עצמי ורחמים עצמיים.

מתאימה לבני כל המזלות.

טופז Topaz

צבע: שקוף, תכלת, כחול, צהוב, ורוד, כתום, חום-ברנדי.

דרגת קושי:  7

מקור: ברזיל, סרילנקה, ארה"ב, רוסיה, יפן, מכסיקו, זאיר, מדגסקר, ניגריה.

אבן המופיעה במגוון צבעים לה יחסו בעת העתיקה כוחות עילאיים. עבור המצרים סימלה את "רא" אל השמש, מקור החיים והפריון. בתנ"ך נקראת "פדטה", אחת מאבני החושן של הכהן הגדול המסמלת את שבט שמעון.

לטופז רמת קושי ועמידות גבוהה אך קשיחותה נמוכה. מכה קלה לאורך הגביש עלולה לגרום להתבקעות.

להלן סוגים של אבני טופז ותכונות ייחודיות המיוחסות להם:

טופז כחול  Blue Topaz – אבן המופיעה בטבע בגוון חסר צבע או תכלת בהיר. לחיזוק צבעה עוברת הקרנה רדיואקטיבית, הליך שאינו פוגע בשאר תכונותיה. האבן נחשבת למגבירת כושר מנהיגות ושליטה עצמית לעונד אותה. טובה לטיפול בבעיות גרון. מעוררת שימחה, אופטימיות, אהבה והנאה. נחשבת כמביאה מזל בתחום העבודה והעסקים.

מתאימה במיוחד לבני מזל בתולה וקשת.

טופז אימפריאל  Imperial Topaz – אבן בגוון חום ברנדי. מאפשרת לאדם להביא לידי ביטוי את המידע והידע שנרכש על-ידו ולכן מומלצת לתלמידים ולעוסקים במחקר.

מתאימה במיוחד לבני מזל אריה, מאזניים, קשת וגדי.

טופז צהוב  Yellow Topaz – אבן בגוון צהוב. ממקדת את יכולת החשיבה ומשפרת את יכולת התקשורת. מעניקה הגנה מפני מחלות, תאונות ומאגיה שחורה. מסירה פחדים ומתחים ומושכת כסף ואהבה אל העונד אותה. מגבירה ערנות ולכן מומלצת לסובלים מעייפות כרונית או תשישות.

טובה לטיפול בשלפוחית השתן ובכבד.

מתאימה במיוחד לבני מזל אריה, קשת ודגים.

טורקיז Turquoise

צבע: תכלת ירקרק.

דרגת קושי: 5 – 6

מקור: סין, ארה"ב, אפגניסטן, אירן, מכסיקו, רוסיה, מצרים.

הטורקיז מקבלת את צבעה מנחושת וברזל החודרים אליה ביחד עם מרכיבים אחרים היוצרים בה קווים ונקודות בצבעים שונים. זו היא אבן החן העתיקה ביותר שנמצאה משובצת בתכשיטים אצל עמים שונים בעולם הקדום, הפרסים, המצרים והאינדיאנים סגדו לה, יתכן כי בשל צבעה המזכיר את השמיים.

נחשבת לאבן הגנה המעניקה שלווה, מוטיבציה ויצירתיות. מעוררת אמון ומחזקת קשר בין בני זוג העונדים אותה יחד. כאשר מעניקים אותה במתנה היא תביא לברכה מיוחדת למקבל. מקלה על כאבי ראש, בעיות בדרכי הנשימה ודלקות פרקים, מאזנת את מערכת העצבים וטובה לטיפול בכאבי שרירים.

לאבן רמת יציבות נמוכה. היא רגישה לחום, חומצות, זיעה, סבון ושומן העלולים לשנות את צבעה.

מומלצת למנהלי כספים ולעוסקים בתחום המחשבים.

הטורקיז מתאימה במיוחד לבני מזל גדי, קשת ודגים.

טנזנייט Tanzenite

צבע: כחול, סגול.

דרגת קושי: 6 – 7

מקור: טנזניה, נורווגיה, דרום אפריקה, אוסטרליה.

אבן חן חדשה יחסית, התגלתה לראשונה בטנזניה וזכתה לכינוי "האוצר הכחול של אפריקה".

בטנזנייט קיים אפקט צבע ייחודי המפצל קרני אור החודרים אליה ובהתבוננות בה מכיוונים שונים נראה האור בצבעים שונים.

האבן נחשבת למגבירה כוח רצון ומסייעת למימוש חלומות. מקלה על תקשורת בין אישית ומביאה לפתיחות לב. נחשבת כמשפרת את יכולת הראיה ומסייעת לטיפול בבעיות עור.

יהלום Diamond

צבע: שקוף, צהוב, ורוד, שחור, אדום, כחול, ירוק, כתום וחום.

דרגת קושי: 10

מקור: רוסיה, אפריקה, דרום אמריקה, סין, הודו, אוסטרליה.

המפורסם והיקר מבין אבני החן. "ידידה הטוב ביותר של האישה". נוצר בבטן האדמה בטמפרטורה של 2000 מעלות צלזיוס. ידוע כחומר הקשה ביותר בטבע ומשמש לחיתוך בענפי תעשיה שונים. רק חמישית מכמות היהלומים הנחצבים מגיעה לענף התכשיטים. גם בעיבוד יהלומים משתמשים ביהלום לחיתוך יהלומים אחרים. עיבוד קאראט אחד של יהלום (חמישית הגרם) לתכשיט דורשת כרייה של 250 טון אדמה.

האבן הגולמית נמצאת בטבע בצבעים רבים, הגוון השקוף הוא המבוקש ביותר. מופיע בתנ"ך כאחת מאבני החושן של הכהן הגדול המסמלת את שבט זבולון.

היהלום נחשב כסמל לאושר, אהבה, טוהר ונאמנות. מחזק נאמנויות ושומר על מערכות יחסים. מעודד יצירתיות ומקוריות, דמיון, פתיחות והקשבה.  יש הטוענים  כי הוא מחזק את כוחן גם של אבנים אחרות.

ליהלום מיוחסות סגולות ריפוי בבעיות ראיה ופוריות ושמירה על איזון חילוף החומרים בגוף.

היהלום מתאים במיוחד לבני מזל טלה ושור.

לברדורייט Labradorite

צבע: אפור, ירוק, כחול.

דרגת קושי: 6 – 6.5

מקור: קנדה, רוסיה, מדגסקר, פינלנד, ארה"ב, מכסיקו.

אבן המאופיינת בהחזרת ניצוצות אור בצבעים שונים בגוון מתכתי. נקראת על שם אזור לברדור שבקנדה שם התגלתה לראשונה.

לאבן מיוחסות סגולות הגנה נגד אנרגיה שלילית ושימור אנרגיות חיוביות. היא מונעת מעורבות יתר אשר עלולה להביא לפגיעה עצמית, עוזרת בסילוק מחשבות מטרידות, מפחיתה מתח ודאגה ומסייעת לביטחון העצמי. מעניקה תחושה של כוח, יציבות ועקביות, שלווה ואושר. מאזנת קיצוניות באופיו של האדם.

האבן נחשבת למאזנת את חילוף החומרים בגוף ומסייעת לטיפול בכאבי ראש.

טובה לאנשים העובדים שעות רבות, מעניקה תוספת אנרגיה ומונעת עייפות.

הלברדורייט מתאימה במיוחד לבני מזל בתולה ודגים.

למון קוורץ Lemon Quartz

צבע: שקוף, צהוב.

דרגת קושי: 7

מקור: רוסיה, מדגסקר, הודו, ברזיל, יפן, ספרד, אוסטרליה.

אבן מקבוצת אבני הקוורץ המקבלת את צבעה בתהליך התגבשותה. ייחודה בשקיפות ובשבירת האור המעניקים לה מראה זוהר, אצילי ומיוחד.

בדומה לאבני קוורץ אחרות מיוחסת לאבן יכולת נטרול אנרגיה שלילית וטעינה מחדש של ההילה העוטפת אותנו. מעוררת מודעות, מסייעת בבחירת הכיוון הנכון ומאזנת את המערכת ההורמונלית בגוף. משפרת את יכולת השמיעה ולכן מומלצת למוזיקאים. מומלצת גם לאנשים המתקשים לקבל בקורת עצמית.

הלמון קוורץ מתאימה במיוחד לבני מזל דלי.

לפיס לזורי Lapis Lazuri

צבע: כחול, סגול.

דרגת קושי: 5 – 6

מקור: אפגניסטן, רוסיה, בורמה, הודו, אנגולה, קנדה, ארה"ב.

משמעות השם בלטינית "אבן כחולה".  מאבני החן העתיקות ביותר שנחשבה לקדושה ויקרה מאד אצל עמים קדומים. יש הטוענים כי לוחות הברית נכתבו עליה. במצרים נהגו אנשי דת לענוד אותה כתכשיט שסימל את כוחם של האלים. מלבד עיטור תכשיטים ומוצרי אומנות נוספים שימשה גם להכנת צבע לגדולי הציירים. מאבקת האבן ייצרו כחל לעיניים ורקחו ממנה תרופות.

לפיס לזורי  נחשבת למגינה מפני מצב רוח שלילי ולמסייעת לקבלת החלטות הנכונות. מטהרת ומחזקת רוחנית את הגוף ומעוררת יצירתיות. מפתחת את כושר הביטוי ואת הראיה הפנימית. מומלצת לכן לאומנים, לסופרים, לפרסומאים ולעורכי דין. לאבן מיוחסת יכולת טיהור של מערכת הנשימה וספיגת מתכות ורעלים אחרים. לפיכך מומלצת לאנשים העובדים בסביבה שכזו.

האבן מספקת הגנה טובה לילדים.

הלפיס לזורי מתאימה במיוחד לבני מזל קשת, דלי, מאזנים, שור.

מון סטון Moon Stone

צבע: לבן, חלבי-שקוף.

דרגת קושי: 6 – 6.5

מקור: הודו, סרילנקה, מדגסקר, קנדה, אפריקה.

אבן חן יפה שקופה למחצה ממנה מבזיק אור עמום ונוצץ. לפי אמונות עתיקות כוחה של האבן מועצם עם חשיפתה לאור הירח והיא מגנה על העונד אותה במסעות ליליים.  הרומאים האמינו כי ניתן לראות את דמותה של האלה דיאנה משתקפת באבן. בהודו נחשבת לאבן מזל המביאה שמחה ועושר, מחברת בין ניגודים, במיוחד בין הזכר לנקבה, ויוצרת הרמוניה.

המון סטון נחשבת לאבן מאזנת המטפחת רגישות לעצמנו ואחרים ומונעת עצבות ודיכאון, מסייעת לקבל שינויים בחיים וטובה להתחלות חדשות. בתחום האהבה בכוחה למנוע פרידות, לחדש זוגיות בין בני זוג שנפרדו או לעזור במציאת בן זוג חדש.

לאבן השפעה חיובית על מערכות העצבים, העיניים, עמוד השדרה, הקיבה, העור והשיער. עוזרת לשינה עמוקה ורגועה. מגבירה את הפוריות ומקלה בזמן היריון.

האבן מומלצת לעוסקים בתחומים הדורשים כושר ביטוי גבוה, עבודת צוות ושיתוף פעולה הדדי.

המון סטון מתאימה במיוחד לבני מזל דגים, סרטן ומאזניים.

ניפריט Nephrite

צבע: לבן, ירוק, צהוב, חום, אדום, ורוד, סגול, שחור.

דרגת קושי: 6 – 6.5

מקור: בורמה, סין, טיבט, טיוואן, ניו-זילנד, ארה"ב, מרכז ודרום אמריקה, רוסיה, פולין.

אבן המתהווה בצורת גושים. אחד משני הסוגים ממשפחת אבני הג'ייד (Jade), מופיעה במספר רב של גוונים כשהירוק והלבן הם המבוקשים ביותר. בסין רואים באבן עד היום מקור כוח וסגולה למזל ולכן משמשת גם לגילוף דמויות עם סממן דתי, חשיבותה בעבר הייתה כה רבה עד כי השתמשו בשמה לתיאור כללי של כל אבני החן. גם בקרב ילידים בניו-זילנד שימשה כקמיע להגנה.

הניפריט נחשבת לאבן מאזנת בין אנרגיות זכריות לנקביות ומסייעת לשילוב בין האדם לזולת. מסייעת לקבלת החלטות ולהתמודדות עם מצבי מתח וחרדה. משרה תחושת נעימות ורוגע.

האבן נחשבת כמחזקת את הלב ואת מערכת החיסון בגוף, מווסתת את חילוף החומרים וממריצה יצירת אדרנלין, מקלה על אסטמה ומגבירה את פוריות הגבר.

מתאימה במיוחד לבני מזל בתולה, מאזניים ודלי.

סיטרין Citrin

צבע: צהוב בגוונים חום-כתום.

דרגת קושי: 7

מקור: ברזיל, רוסיה, מדגסקר, ספרד, ארה"ב, צרפת.

אבן קוורץ צהובה שקופה. מקורה באבני אמטיסט (Amethyst) או סמוקי קוורץ (Smoky Quartz) ששינו את צבען לאחר שהייה ממושכת בטמפרטורה גבוהה בבטן האדמה. סיטרין באיכות גבוהה דומה לאבן טופז.

האבן נחשבת למגבירה את בהירות המחשבה, מחדדת את יכולת הביטוי העצמי ומגבירה את היצירתיות, מגשרת בין ההיגיון לאינטואיציה וכך מסייעת לקבלת החלטות נכונות. מעודדת עבודת צוות ומשפרת עבודה עם קהל. מסלקת פחדים וגורמת להקרין החלטיות ובטחון עצמי. נחשבת למעוררת שימחה, מסייעת מאד לעסקים ומושכת כסף.

הסיטרין טובה לילדים הסובלים מפחדים בלילה ומבטיחה שינה עמוקה.

מסייעת למערכת העיכול ולחילוף החומרים בגוף ומשפרת את הראיה.

מתאימה במיוחד לבני מזל תאומים, אריה וגדי.

סמוקי קוורץ Smoky Quartz

צבע: חום שקוף.

דרגת קושי: 7

מקור: ברזיל, רוסיה, מדגסקר, סקוטלנד, יפן, ספרד, ארה"ב, דרום אמריקה, אוסטרליה.

אבן קוורץ ממשפחת הקריסטלין. מקור שמה מהגוון המיוחד לה, שילוב צבעים של חום צהבהב עד חום כהה.

האבן נחשבת למסלקת אנרגיה ותכונות שליליות וטובה במיוחד למקרים של היעדר שמחת חיים. מסייעת למקד את המחשבה ונותנת את האומץ הנדרש לבצע שינויים חיוביים בחיים. עוזרת לאדם לברור את חבריו ולהתרחק מאנשים בעלי השפעה שלילית.

טובה להפגת כאבי שרירים ולהרפיה במצבי מתח וחרדה, לטיפול בבלוטות ולבעיות שיווי משקל.

מומלץ להחזיק באבן בעת ביצוע עסקאות גדולות וחשובות ולהעניק אותה לאנשים העוברים הקרנות וטיפולים כימותרפיים.

מתאימה במיוחד לבני מזל עקרב, קשת וגדי.

ספיר Sapphire

צבע: כל הצבעים מלבד אדום.

דרגת קושי: 9

מקור: הודו, סרילנקה, בורמה, תאילנד, אוסטרליה, מדגסקר, ברזיל, אפריקה.

אבן חן יקרה ומבוקשת ממשפחת הקורונדום (Corundum) המופיעה בשלל צבעים.  אבן הקורונדום האדומה היא הרובי (Ruby) ואבנים בכל שאר הצבעים הם אבני הספיר. לאבן רמת קושי השניה בחוזקה בטבע אחרי היהלום (אם כי היהלום חזק פי 4 מהספיר) ורמת קשיחות ויציבות גבוהה.

האבן השתלבה רבות בעולם הדתי והמיסטי. אצל היוונים נקשרה האבן עם דמותו של האל אפולו והם ענדו אותה במטרה לקרב את הנבואה. הבודהיסטים השתמשו באבן לחיזוק התפילה ולהעצמת ההארה הרוחנית. בקרב אנשי כנסיה סמלה את חכמת האל, את האמת ואת צלילות המחשבה. בתנ"ך מצוינת כאחת מאבני החושן של הכהן הגדול המסמלת את שבט יששכר.

גורמי הצבע בספיר הם הברזל והטיטניום אשר יוצרים בשילוב כמותי מסוים את צבע האבן. לכל צבע כינוי משלו ותכונות ייחודיות המיוחסות לו בנוסף. הספיר הבורמזי המכונה "הכחול מלכותי" הוא הנדיר והמבוקש היותר.

נחשבת לאבן האמת והשלווה המאזנת השפעות רגשיות ומפתחת את החוכמה.

הספיר מחזקת את מערכת היחסים בין בני זוג ומגבירה את האמון בינם. מסייעת לשלוט על היצר המיני ועל התאווה לעושר. מפיגה קנאה ומרחיבה את הלב. מגבירה את המשמעת העצמית ואת יכולת הביטוי.

לספיר סגולות ריפוי בבעיות עיניים וניקוי רעלים מהגוף. מסייעת לטיפול בבלוטות ובמערכת העצבים ומחזקת את העורקים.

מתאימה במיוחד לבני מזל תאומים, בתולה, וקשת.

ענבר Amber

צבע: צהוב בהיר עד חום כהה, לבן, ירוק.

דרגת קושי: 2 – 2.5

מקור: בורמה, איטליה, רומניה, רוסיה, פולין.

מקור הענבר (אמבר) בשרף עצים מאובן שגילו מיליוני שנים. הוא מכיל תכלילים רבים של בעלי חיים וחלקי צמחים שנלכדו בשרף בעת התגבשותו. נחשבת לאחת מאבני החן העתיקות ביותר.

תכשיטי ענבר נמצאו בקברים בני למעלה משמונת אלפים שנה. ביוון העתיקה סמלה את אל השמש ובאימפריה הרומית שימשה לשיבוץ בתכשיטים יקרים וחשובים. אצל עמים אחרים נחשבה לאבן השבועה והוענקה כמתנת נישואין.

האבן נחשבת למחדדת את המחשבה, מחזקת את הזיכרון, מרגיעה ומעוררת שמחת חיים ומושכת הצלחה, כסף ובריאות. מומלצת לבודדים ובודדות המעונינים למשוך בני זוג וטובה להגברת הסיפוק וההנאה ביחסי מין.

נחשבת לאבן המפחיתה כאבים וטובה לריפוי מחלות במערכת הנשימה, בכליות ובדרכי השתן ובמחלות פרקים.

מומלץ להניחה ליד תינוקות להקלה על כאבים של בקיעת שיניים חדשות.

מתאימה במיוחד לבני מזל קשת ואריה.

פלורייט Fluorite

צבע: כל הצבעים.

דרגת קושי: 4

מקור: אנגליה, שוויץ, ספרד, רוסיה, איטליה, סין, ארה"ב, דרום אמריקה.

אבן יפיפייה ברמת שקיפות משתנה המופיעה במגוון צבעים, לעיתים משולבים יחדיו. תרגום שמה מלטינית: "זרימה", כנראה בשל דרגת החום הנמוכה יחסית הנדרשת להתכת האבן. ביוון העתיקה שימשה לגילוף כלים וחפצי אומנות. משמשת כיום ליצור פלואוריד המגן על השיניים והחניכיים.

נחשבת לאבן מאזנת המביאה לשלמות נפשית ופיזית, שומרת על שלווה פנימית, מגבירה את הריכוז ועוזרת להגשים תוכניות וחלומות.

טובה לחיזוק עצמות ולטיפול במחלות דלקתיות וזיהומים ולמניעת הדבקות במחלות. מסייעת לטיפול בבעיות ראיה ובבעיות במערכת העיכול.

הפלורייט מתאימה במיוחד לבני מזל דגים, תאומים, אריה, בתולה, עקרב, קשת, גדי ודלי.

פנינה Pearl

צבע: לבן, קרם, ורדרד, צהבהב, שחור ואפור.

דרגת קושי: 2.5 – 4

מקור: בורמה, אוסטרליה, סין, יפן, ארה"ב, סקוטלנד, אירלנד, פקיסטן, בחריין.

סמל הטוהר והשלמות, היופי והנשיות. מזה אלפי שנים פנינה היא אחת מאוצרות הטבע המבוקשים ביותר. הפנינים נוצרות על ידי התגבשות חומר קרני אותו מפרישות צדפות לעטוף בו  גרגרי חול או חומר זר אחר החודר אליהן. הצדפות גדלות במים מלוחים ומתוקים. מאחר ופנינים טבעיות הפכו לנדירות החלו הסינים במאה ה- 13 לגדל צדפות מתורבתות ואף החדירו להן פסלוני בודהה שכוסו במרקם הפנינה.

הפנינה משרה תחושת רוגע ושלווה ומחזקת את תחושת האופטימיות. מסייעת להעניק ולקבל אהבה ומגבירה את היצירתיות.

האבן טובה לטיפול בזיהומים, בבעיות טחול ומעיים ונחשבת למחזקת פוריות אצל נשים ומקלה על הלידה. מגבירה את תחושת הערכה העצמית של האישה ומביאה מזל.

מתאימה במיוחד לבני מזל תאומים וסרטן.

(על מנת לשמור על יופייה וצבעה של הפנינה מומלץ לנקותה במים ולשמור אותה בסביבה לחה ומוארת. אין לחשוף אותה למקור חום, לחומרים כימיים או לקרינה אולטרסוניק. מומלץ לענוד פנינים רק לאחר שהבשם או הקרם נספגו בגוף).

פרידוט Pridot

צבע: ירוק, צהוב, חום שקוף.

דרגת קושי: 6.5 – 7

מקור: מצרים, בורמה, נורווגיה, רוסיה, איטליה, גרמניה, ארה"ב, מכסיקו, הוואי.

אבן שקופה ויפה המופיעה בגוונים שונים של ירוק. מקור שמה מהמילה הערבית faridat שמשמעותה "אבן". אחרים טוענים כי מקור השם מהמילה הצרפתית peritot שתרגומה "לא נקי", יתכן בשל תכלילים זעירים אותם ניתן למצוא באבן. תכלילים אלו מרהיבים ביופיים ונראים כטיפות זעירות. מוכרת גם כ- אוליבין  (Olivine) על שם המינרל העיקרי הנמצא בה.

המצרים הקדמונים קראו לה "אבן השמש" וייחסו לה, בדומה ל- טופז, את כוח השפעתה של השמש. על פי האגדות הייתה האבן האהובה על המלכה קליאופטרה.

בימי הביניים הובאה ע"י הצלבנים לאירופה ונקראה "קריסולייט ירוק",לעיתים תוך בלבול בינה לבין הטופז, היא שובצה בתכשיטים מזהב מתוך אמונה כי בדרך זו עוצמתה והשפעתה היא הגדולה ביותר.

הפרידוט נחשבת לאבן של שמחת חיים, מחזקת כוחות על טבעיים ואת ראיית הנולד. מביאה אופטימיות ותקווה, ממריצה את המחשבה, מונעת קינאה, טינה ויריבות בין חברים. מפחיתה חרדות ומתחים ומסייעת לצאת להרפתקאות חדשות, לעמוד באתגרים ולהגיע ליעדים.

נחשבת לאבן המושכת מזל ושפע כלכלי.

במישור הגופני נחשבת לאבן המסייעת לאיזון המערכת ההורמונלית, טובה לחיזוק הטחול, הלבלב, כיס המרה, הכליות, לבעיות עיכול ולטיפול באולקוס. יכולה לשמש להורדת חום ולריפוי פציעות וחבלות בעיניים. מומלצת לנשים להקלה על הלידה.

מתאימה במיוחד לבני מזל אריה, גדי, דלי, בתולה.

קורל Coral

צבע: לבן, ורוד, אדום, כתום, כחול, שחור.

דרגת קושי: 3.5 – 4

מקור: יפן, אינדונזיה, פיליפינים, הודו, אוסטרליה, טוניס, אלג'יר, מרוקו, איטליה, הוואי.

הקורל הוא אלמוג. חומר אורגני שמקורו במושבות של יצורים זעירים הנמצאים על קרקעית הים  המפרישים חומר סידני המתקשה ויוצר במהלך של עשרות שנים את האלמוג. קיימים סוגים רבים של אלמוגים המתפתחים בשלל צורות וצבעים, לרוב במים רדודים, סמוך לקו החוף. שטח המגע שלהם עשוי להיות נקבובי או דחוס.

יש הסבורים כי רק קורל שניתק ממושבת אלמוגים ונשטף אל החוף היינו בעל תכונות הריפוי והאנרגיות למיוחסות לאבן. לקורל שנלקח משונית אלמוגים מיוחסות תכונות שליליות.

הקורל נחשבה לאבן קדושה אצל האינדיאנים ובתרבויות המזרח וסימלה את אנרגיית החיים. שימשה את הרומאים להכנת קמיעות להגנה מפני סכנות.

כל אבני הקורל נחשבות למחזקות את האינטואיציה ומשפרות את מצב הרוח. הן טובות לטיפול בבעיות הקשורות לדם כגון אנמיה, עצירת דימומים וכאבי מחזור. מחזקות את עצמות הגוף ואת השרירים.

לאבני קורל בצבעים השונים מיוחסות גם התכונות הבאות:

קורל לבן – מסייע לחידוש תאי המוח, מגביר את זרימת האנרגיה ומשחרר חסמים.

קורל כחול – מגביר את יכולת הביטוי והתקשורת ומסייע לטיפול בבעיות כבד וגרון.

קורל ורוד – מחזק רגשות אהבה ועוזר לטיפול בבעיות לב ופוריות.

קורל אדום – מחזק אופטימיות ומסייע להשיג מטרות, מגביר אהבה, תשוקה ורומנטיקה. מאזן בין החומר לרוח מעניק חיוניות ואנרגיה. מסייע לטיפול במחלות כליות.

קורל שחור – סופג אנרגיות שליליות ומעניק הגנה. מעודד יצירתיות ומקוריות. מסייע לטיפול בבעיות עור ובניקוי הגוף מרעלים.

הקורל מתאימה במיוחד לבני מזל טלה, סרטן ודגים.

קורנאול Carnelian

צבע: אדום, כתום, חום.

דרגת קושי: 6.5 – 7

מקור: יפן, סין, מצרים, הודו, מדגסקר, אפריקה, ארה"ב, דרום אמריקה.

אבן כתומה בעלת אנרגיות חזקות במיוחד מקבוצת אבני האגת (ראה: אגת  Agat). המצרים הקדמונים השתמשו בה לסילוק רגשות פחד, שנאה וזעם וענדו אותה מתוך אמונה כי ביכולתה להעניק להם אומץ לב.

הקורנאול משמשת להכנת התרופה "אלקסטיר" לטיפול בבעיות כלי דם, אלרגיות וכוויות.

האבן נחשבת למחזקת מוטיבציה, השראה ובטחון עצמי וממקדת את כושר הריכוז. מביאה שימחה וברכה. מאזנת בעיות של עודף או חוסר משקל בגוף. מגבירה את הפוריות ומגבירה את האנרגיות המיניות, אצל נשים מקלה על כאבי המחזור. האבן עוזרת לטיפול באבני כיס מרה, בכליות בלבלב ובטחול.

מומלצת לאנשים העוסקים באומנויות הבמה, אנשי מכירות, ספורטאים ואדריכלים. עוד מומלץ לענוד אותה בעת חיפוש אחר מקום עבודה.

מתאימה במיוחד לבני מזל טלה, שור וסרטן.

קלצדוני Chalcedony

צבע: לבן, ובגוונים: כחול, סגול, אפור, ירוק, אדום, חום, שחור.

דרגת קושי: 6.5 – 7

מקור: גרמניה, ארה"ב, דרום אמריקה.

מבחינה מדעית נחשבת הקלצדוני לקבוצת אבנים גדולה ממשפחת הקוורץ המכונה "מיקרו-קריסטלין קוורץ" (Microcrystalline Quartz) בעוד שבתחום אבני חן לתכשיטים הכוונה לקבוצה מצומצמת של אבנים, בצבע לבן או בגוונים לבנים. אבנים אלו נחשבות ל"חדשות" בענף התכשיטים.

מקור השם ככל הנראה מעיר הנמל העתיקה "קלצדון" שבטורקיה בה התגלו כלים עשויים מאבן זו בני אלפים וחמש מאות שנה. קמעות ותכשיטים מאבן הקלצדוני שנמצאו במקומות אחרים מעידים כי כבר בימי קדם האמינו שלאבן כוח רב המשפיע לטובה על האוחז בה.

הקלצדוני נחשבת לאבן המחברת בין המודע לתת מודע, מסייעת לאדם להעמיק לתוככי נפשו ולהבין את עצמו טוב יותר. היא מביאה אושר ושימחה ומסלקת מחשבות שליליות.

קמאו  Cameo

צבע: בסיס בגוון כהה עם תבליט בהיר.

דרגת קושי: 5 – 5.5

מקור: מדגסקר, מוזמביק, זנזיבר, איי בהמאס.

קמאו הינו תבליט מגולף בידי אומן, עשוי לרוב מקונכייה ימית רב שכבתית היוצרת הבדלי צבע בין הרקע לתגליף עצמו. בסיס התבליט יהיה לרוב בגוון כהה המשמש רקע לציור המובלט מעליו בגוון בהיר. קמאו מפורסם הוא פרופיל דמותה של אישה המכונה "מדונה". בעבר נהגו גם לגלף דמויות של שליטים ובני משפחתם.

לתכונות וסגולות ראה: אם הפנינה Mother Pearl.

תגליפי קמאו נוספים מיוצרים על ידי גילוף באבנים אחרות, בשילוב אבנים עם מספר צבעים.

 

קריסטל Rock Crystal

צבע: לבן שקוף.

דרגת קושי: 7

מקור: כל העולם.

הקוורץ הוא המינרל הנפוץ ביותר בכדור הארץ. הקריסטל היא אבן קוורץ בגוון שקוף הדומה לקוביית קרח. מקור שמה מתרגום המילה Cristaloos ביוונית שפרושה "קפוא".

עמים קדומים גילו את סגולותיה כבר לפני אלפי שנים ועשו בה שימושים רבים. מכשפים נעזרו בה ל"חזות" את העתיד ורופאי אליל "ריפאו" בעזרתה מחלות.

כיום, מלבד בתעשיית התכשיטים, משמשת האבן כחומר הגלם העיקרי ליצור זכוכית וקרמיקה. בתחום האלקטרוניקה משמשות אבני קריסטל להגברת פולסים חשמליים והן קיימות כמעט בכל שעון, מכשיר רדיו ומחשב. הן משמשות ליצור כלי חיתוך ומכשירים אופטיים וכחומר הגלם לייצור אבני חן סינתטיות. ניתן לשנות את צבען באמצעות קרינה רדיואקטיבית.

הקריסטל נחשבת לדוחה ומנטרלת אנרגיות שליליות ולמגבירה את האנרגיות החיוביות. היא מאזנת את הגוף והנפש. מאפשרת לבחון נקודת נושאים שונים במבט צלול, ללא דעות קדומות ומסייעת בקבלת ההחלטות נכונות. עוזרת להיפטר מהרגלים שליליים ומגבירה את היכולת להשפיע.

הקריסטל מעניקה תחושה של שלווה ורוגע, מסייעת לטפל בבעיות שינה ועוזרת לשיכוך כאבים. האבן נחשבת למגבירה ומחדדת את חוש השמיעה ולכן מומלצת למוסיקאים.

עוד מיוחסת לאבן יכולת השפעה על אבנים אחרות המגבירות בנוכחותה את כוחן, לכן מומלץ להחזיק בה יחד עם אבנים אחרות בהן נבחר.

מתאימה לבני כל המזלות.

רובי Ruby

צבע: אדום, סגול.

דרגת קושי: 9

מקור: בורמה, הודו, אפגניסטן, בורמה, תאילנד, אוסטרליה, טנזניה, ארה"ב, קולומביה.

מאבני החן היקרות והמבוקשות ביותר. הרובי בצבעה האדום והמיוחד שייכת לקבוצת הקורונדום (Corundum). אבנים מקבוצה זו בכל שאר הצבעים הן אבני ה- ספיר.

בדומה להיום, זכתה הרובי להערצה רבה גם בעולם העתיק. כונתה "אבן המלכים" או "מלכת האבנים" וסימלה את השמש ואת חומה הרב. ההודים האמינו כי באבן בוערת אש פנימית והיוונים האמינו כי בכוחה להמיס שעווה. במצרים סימלה הרובי אהבה וזוגיות מאושרת ונחשבה למושכת יופי ומזל. בתנ"ך נקראת "אודם", הראשונה באבני החושן של הכהן הגדול המסמלת את שבט ראובן.

הרובי נחשבת לאבן בעלת עוצמה רבה המגנה מפני מחלות ואנרגיה שלילית. ממריצה את הרצון לחיות ומעניקה מוטיבציה לממש רעיונות ותוכניות. מנטרלת רגשות צער ואכזבה ומעודדת יושר ומסירות. מסייעת לריכוז ומשפרת את כושר הביטוי. נחשבת לאבן של עושר ואושר המוסיפה אהבה ושימחה לחיים.

מבחינה פיזית נחשבת הרובי לאבן המחזקת את מערכת החיסון בגוף, שומרת על פעילות סדירה של קצב הלב ומסייעת לטיפול בבעיות זיהומיות בדם.

עוד מאמינים כי בכוחה של האבן לטפל בבעיות פוריות אצל הנשים, להגן על ההריון ולהביא להתפתחות בריאה של העובר.

הרובי מתאימה במיוחד לבני מזל סרטן, אריה, עקרב וקשת.

רוז קוורץ Rose Quartz

צבע: ורוד שקוף.

דרגת קושי: 7

מקור: ברזיל, רוסיה, הודו, מדגסקר, דרום-אפריקה, ארה"ב, נמיביה.

אבן קוורץ יפה ונפוצה בעלת מראה עדין ומיוחד. מאופיינת בתכלילים רבים המשווים לה גוון צבע עכור.

נחשבת לאבן האהבה. המצרים והרומאים האמינו בכוחה ליפות ולטפח את עור הפנים ונהגו לרקוח בה משחות גוף. במזרח נחשבה לאבן החמלה והרחמים ושימשה כקמע נגד "עין הרע".

הרוז קוורץ נחשבת לאבן המשרה רוגע ונינוחות ומעוררת את שמחת חיים. היא מלמדת את האוחז בה לאהוב את עצמו ואת הזולת ומחזירה עליו אהבה, לכן טובה לשיפור מערכות יחסים. מחלישה תכונות שליליות כגון שנאה, קנאה, או נקמנות ומסייעת להתגבר על שברון לב ומשברים אישיים. מחזקת את הביטחון העצמי ומשחררת השפעות שליליות של טראומה מן העבר.

גם היום משמשת לייצור תכשירים קוסמטיים ומשחות גוף. מומלצת לסיוע בבעיות של תפקודי לב, כבד, כליות וריאות ופעילות סדירה של בלוטת האדרנלין.

הרוז קוורץ מתאימה במיוחד לבני מזל שור, סרטן ומאזניים.

רוטיל קוורץ Rutilated Quartz

צבע: צהוב וירוק שקוף.

דרגת קושי: 7

מקור: ברזיל, אפריקה.

אבן קוורץ ממשפחת הקריסטלין. מאופיינת בתכלילים רבים הנראים כסיכות או סיבים.

קיימת בשני סוגים נפוצים:

טורמלין קוורץ – בצבע ירוק שקוף, מכונה גם "רוטיל קוורץ ירוק". מאופיינת בתכלילים ירוקים, שחורים או אפורים.

רוטיל קוורץ צהוב – בצבע צהוב שקוף. מאופיינת בתכלילים אדומים, חומים או זהובים שמקורם בסיבי נחושת. אגדה מספרת כי שערותיה של האלה וונוס נלכדו באבן ומכאן גם הכינוי שניתן לה: "אבן שערות וונוס".

נחשבת לאבן המסדירה את המחשבות ומביאה למודעות גבוהה. מסייעת לחוש רכות ואהבה ולכן משפרת את הזוגיות או תקל על מציאת אהבה חדשה.

לאבן סגולות ריפוי לטיפול בבעיות של מערכת הנשימה, העיניים והדם והיא תסייע להנקה של תינוקות אצל אימהות.

רוטיל קוורץ מתאימה במיוחד לבני מזל שור, תאומים וגדי.